vasario 4, 2020 Jugma UAB

Mažų imonių buhalterinė apskaita tvarkoma supaprastinta tvarka

Paprašyti įvardinti stambiuosius verslo rinkos „ryklius“, tikriausiai galėtumėte pateikti nelabai daug variantų. Priežastis yra ne jūsų žinių trūkumas šia tema, bet faktas, jog didžiąją verslo pasaulio dalį Lietuvoje sudaro vidutinės bei mažos įmonės. Mažų įmonių buhalterinė apskaita – šio straipsnio dėmesio centre.

Buhalterinė apskaita būtina ir „mažyliams“. Siekiant bendro suvokimo, reikia aptarti, kokiais požymiais mūsų šalyje išsiskiria mažos įmonės. Vadovas gali deklaruoti, jog jo valdoma įmonė yra maža, jei pastarosios darbuotojų skaičius bu mažesnis nei 50. Negana to, maža įmonė turi atitikti ir vieną iš žemiau pateiktų kriterijų:

1. metinės pajamos negali viršyti 10 milijonų eurų;
2. turto vertė, nurodyta įmonės balanse, yra ne didesnė nei 10 milijonų.

mazu imoniu buhalterine apskaita

Kaip atskiras vienetas išskiriamos ir labai mažos įmonės. Pastarasis „titulas“ suteikiamas, jei įmonėje dirba ne daugiau nei 10 darbuotojų, grynoji piniginė apyvarta neviršija 700 000 EUR, o balansas yra ne didesnis nei 350 000 EUR.

Logiška, jog mažose ir labai mažose įmonėse verda kur kas ramesnis gyvenimas. Taip pat pastarosioms taikomis tam tikros mokestinės lengvatos. Aišku, jei kalbama tema „mažų įmonių buhalterinė apskaita“, akivaizdu, jog ir mažyliai nuo pareigos tvarkyti buhalterinę apskaitą nėra atleidžiami. Kaip žinia, buhalterinė apskaita būtina bet kokios legalios veiklos, generuojančios pajamas, atveju.

Tiesa, kalbat apie mažas ir labai mažas įmones, taikomas supaprastintas buhalterijos tvarkymas. Mažoms įmonėms, turinčioms ne daugiau nei 50 darbuotojų, privalomoje pateikti fiasinės atskaitomybės ataskaitoje tuti būti tik balansas, pelno bei nuostolių ataskaita ir tam tikri paaiškinimai.

Labai mažoms įmonėms, kuriose, kaip minėta, dirba ne daugiau nei 10 žmonių, taikomi dar paprastesni buhalterinės apskaitos reikalavimai. Norint susidaryti gilesnį suvokimą apie tai, žemiau pateiktos pagrindinės labai mažų įmonių buhalterijos išlygos.

Finansinės atskaitomybės ataskaitose reikalaujama mažiau aiškiamosios informacijos.
To, kas buvo išaiškinta balanse, metinėje ataskaitoje papildoma aiškinti nebereikia.
Supaprastintas finansinės atskaitomybės ataskaitų skelbimas. Pastarasias užtenka pateikti vienai atsakingai institucijai, pavyzdžiui, VMI, kuri pasirūpina tolimesniu ataskaitos paskelbimu.

Naudojami paprastesni balanso ir pelno bei nuostolių ataskaitų šablonai.

Labai mažų įmonių buhalterinė apskaita atleidžiama nuo būtinybės metų pabaigoje skaičiuoti sukauptas sąnaudas bei išankstinius mokėjimus.

Net ir mažai įmonei rekomenduojamas buhalteris

Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kalbant apie individualią įmonę ar MB, įstatymai leidžia buhalterinę apskaitą tvarkyti savarakiškai. Atrodytų, kas čia sudėtingo, juolab jog šiais taikoma jau aptarta supaprastinta mažų įmonių buhalterinė apskaita ir jos paslaugų kaina yra žema. Visgi šį variantą reikėtų įvertinti labai kritiškai. Jei jūs esate, pavyzdžiui, individualios įmonės savininkas, pagrindiniai darbai krenta ant jūsų pečių. Pagalvokite, ar sugebėtumėte atsakingą buhalterijos tvarkymą suderinti su kitomis svarbiomis veiklomis? Būtina pabrėžti, jog net ir mažų įmonių buhalterinė apskaita reikalauja atidumo. Net iš pažiūros menkos klaidos gali užtraukti finansinę ar net baudžiamąją atsakomybę. O kentės, suprantama, kaip visada vadovas…O, kalbant apie individualias įmones, vadovas „ant kortos stato“ ne tik į verslą invetuotas lėšas, bet ir asmeninį turtą.
Suprantama, jog dauguma verslininkų, kalbėdami apie buhalterį, kuriam ketina patikėti savo įmonės buhalterinės apskaitos tvarkymą, yra nepatenkinti laukiančiomis išlaidomis. Ar girdėjote, jog buhalteriai, apsiginklavę plakaitais, protestuotų dėl per mažo atlyginimo prie Seimo langų! Tai – sudėtinga, atsakinga, tačiau gana solidžiai apmokama profesija, ypač kalbant apie patyrusius buhalterius. Natūralu, jog mažų įmonių savininkai, peržvelgę savo finansines galimybes, nusprendžia, jog nėra buhalterio paslaugos jiems per brangios. Juk jam, šiaip ar taip, reikė mokėti darbo sutartyje numatytą atlyginimą, nepriklausomai nuo to, kiek darbų atliks.
Labai mažų ir mažų įmonių buhalterinė apskaita vis dažniai patikima į buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančių profesionalų rankas. Pagrindinis minėtos paslaugos privalumas – faktas, jog mokama tik už konkrečiai atliktas užduotis. Ši buhalterinės apskaitos alternatyva patraukli ir dėl darbo organizavimo principo. Labai dažnai buhalteriai dirba nuotoliniu būdu, tad įmonė vadovui netenka sukti galvos dėl fizinės buhalterio darbo vietos įrengimo.

Labai mažų ir mažų įmonių buhalterinė apskaita yra tvarkoma supaprastinta tvarka. Visgi tai anaiptol nereiškia, jog į apskaitos tvarkymą gali būti žiūrima pro pirštus.

Patikėkite visas buhalterines paslaugas profesionalams. Susisiekite

UAB “Jugma”
8 657 64300
Direktorė Audronė Makrickienė

×
Turite klausimų? Susisiekite!
Susisiekite su mumis! ✉️