sausio 27, 2020 Jugma UAB

Įmonių buhalterinė apskaita, ka turi kontroliuoti vadovas?

Įmonių buhalterinė apskaita, galima sakyti, yra vienas iš atsakingiausių darbų įmonės darbe nepriklausomai nuo šios veiklos krypties. Vadinasi, nesvarbu, ar jūsų kepate bandeles, ar „kepate“ naujus darbuotojus, dirbsiančius tam tikrus darbus kitose įmonėse, apskaitos darbai jums bus aktualūs. Svarbu pabrėžti, jog buhalterinė apskaita negali būti priskiriamai prie „darau pats“ (arba, kaip dažnai būna, „padaro mano sekretorė“) pobūdžio darbų.
Įmonių buhalterinė apskaita – itin atsakinga sritis, kurioje klaidos baudžiamos negaileistingai. Pradedant piniginėmis baudomis, baudžiamąja atsakomybe ar net įmonės bankrotu. Norint to išvengti, visų pirma reikia priimti svarbų sprendimą ir pasirinkti iš dviejų galimų alternatyvų. Nuspręskite, ar jums reikalingas pastovus buhalterio etatas, ar labiau apsimoka kreiptis į buhalterinės apskaitos paslaugų įmone ar šia veikla besiverčiančius fizinius asmenis.

Nesvarbu, kam bus patikėtas buhalterio paslaugos – buhalteriui ar buhalterinės apskaitos įmonei – svarbu įsitikinti, jog darbus atliks tikras savo srities profesionalas. Tiesa, net ir radus jį, buhalterio nederėtų palikti be kontrolės. Ar maža istorijų, kai buhalteriai, vadovams nežinant, savivaliavo arba tiesiog atmestinai žiūrėjo į darbų atlikimą? Aišku, kontroliuoti buhalterinės apskaitos užduočių atlikimą galima tik tokiu atveju, kai turimas bent elementarų suvokimas, kas yra ta įmonių buhalterinė apskaita bei kokie darbai pastarąją sudaro. Apačioje pateiki niuansai, leidžiantys įtarti, jog pasirinktas buhalteris nesusidoroja su jam paskirtais buhalterinės apskaitos darbais. Kuo anksčiau pastebima aplaidžiai tvarkoma buhalterinė apskaita, tuo didesnė tikimybė, jog bus išvengta didesnių nemalonumų

imoniu buhalterine apskaita

  • Klientų ar prekių/paslaugų tiekėjų turimi duomenys apie jūsų veikla nesutampa su tuo, ką pateikia buhalteris? Aišku, galima tikėtis, jog buhalteris, turintis supratimą apie vidinę įmonės būklę, yra teisus, tačiau vadovui derėtų reikalauti išsamenės informacijos apie esamą įmonės padėtį. Kaip sakoma, reikia pasitikėti, tačiau pravartu ir patikrinti.
  • Buhalteris, kuriam patikėta jūsų imonės buhalterinės apskaitos tvarkymas, deklaruoja vienus įmonės mokėtinus mokesčių likučius, tuo tarp VMI pateikia visiškai kitokią informaciją? Dažniausiai minėta instancija neklysta. Tikėtina, jog jūsų buhalteris darbą atliko neatidžiai ir kažką pražiūrėjo. Mokesčiai – itin svarbi sritis, tad šios kontrolei skirkite didžiausią dėmėsį. Nesvarbu, kaip pelningai bedirbtų jūsų įmonė: tikriausiai nenorite, jog keli nesumokėti eurai virstų kelių šimtų skola ar net…baudžiamąja atsakomybe?
  • Kai vadovas klausia buhalterio, kiek bei kokių mokesčių reikia sumokėti ar kokia esama įmonė finansinė situacija, apskaitos specialistas privalo pateikti objektyvų, skaičiais išreikštą atsakymą. Šiuo klausimu negali būti išsisukinėjimų ar interpretacijų. Vadovas turi teisę susipažinti su įmonės finansine situacija. Tai svarbu priimant sprendimus, susijusius su įmonės strateginių tikslų formavimu.
  • Apie tai, kas ir kiek yra skolingas įmonei, pirmasis privalo būti informuotas vadovas. Jei išaiškėja, jog buhalteris nemato reikalo apie tai kalbėti, vadovui turėtų kilti pagrįstas klausimas dėl minėto darbuotojo kompetencijos ir tolimesnės ateities darbe.
  • Tikėtina, jog vadovas neišmano visų buhalterinės apskaitos atlikimo niuansų. O ir kam to reikia? Juk samdomas specialistas, kurio sritis ir yra įmonių buhalterinė apskaita. Tiesa, žinoti kelis elementarius niuansus reikėtų. Vienas tokių – faktas, jog teorinis bei faktinis piniginis likutis kasoje privalo sutapti. Jei pinigai stebuklingai dingsta ar iš kažur atsiranda, kuo skubiau reikalaukite pasiaiškinimo iš buhalterio. Gali būti, jog šis tiesiog padarė klaidą skaičiavimuose, tačiau pasitaiko atvejų, kai išaiškėja finansiniai nusikaltimai ar turto grobstymas. Viskas, kas susiję su neatitikimais įmonės finansiniuose reikaluose, gali grėsti administracine ar baudžiamaja atsakomybe. Ir, svarbu paminėti, dažniausiai kenčia ne įmonės apskaitą tvarkantis buhlateris, bet vadovas, kurio esminė klaida buvo per mažas dėmėsys buhalterinės apskaitos kontrolei.
  • Buhalteris seniai nėra tik tas specialistas, galintis atlikti vien sudėties ar daugybos veiksmus, parengti metinę mokesčių deklaraciją ar apskaičiuoti mėnesinį darbuotojų atlyginimą. Jei jūsų buhalteris, paklaustas sudėtingesnio finansinės ar teisinės srities klausimo atrodo sutrikęs ir teigia, jog tai – ne jo darbas, vadovas turėtų gerai pagalvoti, ar toks žmogus jam apskritai reikalingas.

Kai įmonių buhalterinė apskaita patikima laisvai samdomiems specialistams, sudarytą paslaugų teikimo sutartį nutraukti kur kas paprasčiau nei tuo atveju, kai kalbama apie pastovų buhalterio etatą.

Patikėkite visas buhalterines paslaugas profesionalams. Susisiekite

UAB “Jugma”
8 657 64300
Direktorė Audronė Makrickienė

×
Turite klausimų? Susisiekite!
Susisiekite su mumis! ✉️